Ramsel: De Potjèrkruiwagenkoers
RAMSEL – Krachtpatserij troef in Ramsel -bij Herselt- op donderdag 13 mei. De 31ste editie van de Potjèrkruiwagenkoers belooft opnieuw spektakel. Zo’n vijftig duo’s torsen een loodzware kruiwagen mee over een heftig parcours vol slijk, proeven en uitdagingen. Kevin Wouters (24) en Jimmy Verdonck (31) zijn geen nieuwkomers. Zij namen al meermaals deel, maar vormen voor het eerst een duo. Kevin eindigde altijd hoog in het klassement. Dit jaar primeert de lol.
Kevin: Mijn vorige compagnon ging altijd voor de overwinning. Ik wil nu eens deelnemen voor het plezier. Vlak voor de inschrijvingen zaten we op café. Jimmy had ook nog niemand. “Wat is ‘t, doen we mee?” En we waren ingeschreven. (lacht) Mijn vorige maat was iets strenger en stond op een goede nachtrust de avond voor de wedstrijd. Niet altijd gemakkelijk, want dan is het altijd fuif. Dit jaar krijg ik van Jimmy carte blanche.
Jimmy: Normaal zou ik dit jaar niet deelnemen. Het was even genoeg geweest. Maar mijn vriendin is er niet rouwig om. Ze zegt: “Chance dat je meedoet, want anders ben je om 17u al stiepelzat”. (lacht)
Jimmy, jij nam ook al eens deel in een gemengd duo. Is dit anders?
Jimmy: Ik deed drie keer mee met een vrouwelijke compagnon. Dit was altijd heel leuk, maar toch iets zwaarder. Je hoort me niet zeggen dat vrouwen niet sterk zijn, maar als man loop je toch de zwaardere delen van het parcours. Een kruiwagen van 70kg is een lomp gewicht. Voor vrouwenploegen geldt de regel van 50kg. Ik heb al eens voorgesteld om voor gemengde duo’s 60 kg in te voeren, maar dat is er nooit van gekomen.
Hoe bereiden jullie je fysiek voor?
Jimmy: De voorbereiding moet nog beginnen. We hebben nog een maand, hé. (lacht) Neen, de koers is zeer intensief. En eenmaal je in de wedstrijd zit, wil je toch zo goed mogelijk eindigen.
Kevin: Ik voetbal en loop wat om conditie te krijgen. De vorige jaren was dit nodig om met m’n compagnon mee te kunnen. Maar met hem (wijst naar Jimmy) zal dit niet nodig zijn (lacht). Maar voor de proeven kan je niet trainen. Je kent ze niet vooraf en er is vaak geluk mee gemoeid.
Jimmy: Een voorbeeld: een tennisbal in een dakgoot gooien. Het balletje botst heel gemakkelijk terug. Maar met wat geluk valt die van de eerste keer recht in de goot en win je tijd. Kracht, snelheid en geluk: dat zijn zowat de ingrediënten.
Wat maakt de koers zwaar?
Jimmy: Het lopen, vooral door de ‘hel’. Dit is een parcours door slijk en water, bergop, bergaf. Door het slijk je kruiwagen meetorsen, is best zwaar. En ook de start is redelijk explosief. Na twee rondjes rond de kerk ben ik al halfdood. De proeven brengen gelukkig wat rust.
Hoe stomen jullie de optimale kruiwagen klaar?
Jimmy: Als je er echt iets van wil maken, kruipt er wel wat tijd in: lood smelten, in een vorm gieten en op de kruiwagen lassen. Alles heeft voor- en nadelen, maar ik vind dat het gewicht vooraan moet zitten. Dan moet je weinig gewicht heffen. Het nadeel is dat je dan minder goed kan sturen.
Kevin: Met het gewicht aan de banden rij je het makkelijkst. Dan kan je de kruiwagen met de pinken optillen.
Is er lol aan afzien?
Jimmy: Eén keer op een jaar eens twee à drie uur afzien, valt best mee. (lacht) We zijn opgegroeid met de kruiwagenkoers. Die was er al toen we klein waren.
Kevin: Als je van Ramsel bent, moet je zeker meegedaan hebben. Het is afzien op een plezante manier. Maar de aanmoedigingen van het publiek doen veel deugd.
Jimmy: Voor sommige proeven heb je ook werkelijk het publiek nodig. Ik herinner me de proef waarbij we met onze voeten tomaten moesten pletten, het sap door je kous gieten en het laten opdrinken door een toeschouwer. Dan is het wel handig dat er vrienden aanwezig zijn die willen meewerken. En precies voor die momenten doe ik mee. (lacht)
Meer info
www.kruiwagenkoers.be
Tekst: Caroline Haverans | Foto: Bart Van der Moeren
