Boekbesprekingen - januari

Deze maand worden besproken:

  • Vuur en Vlam – Geert De Kockere & Tineke Van Hemeldonck
  • Groenten uit Balen – Walter Van Den Broeck
  • De man die niet begraven wilde worden – Rachida Lamrabet
  • Niet lullen maar poetsen – Wim Stuyck

 

Vuur en Vlam – Geert De Kockere & Tineke Van Hemeldonck

altLILLE –  Verhalen achter een boek zijn vaak even leuk als het boek zelf, maar niet altijd. Het verhaal achter Vuur en Vlam grijpt je naar de keel en maakt je stil. Kleuterleidster An Dom bedacht het verhaal toen ze getroffen werd door kanker. Een vrolijke drakenfamilie houdt ervan om samen vuur te spuwen, om ter hevigst en om ter verst. Ze zijn met vier, maar op een dag spuwt de drakenvrouw alleen nog maar wat rook. Haar vuur dooft geleidelijk en dan zijn ze nog maar met drie. Op een mooie zomeravond kijken de drakenman en de twee drakenkinderen naar de sterrenhemel en zien plots een schicht. Een teken van hun moeder weten ze zeker. Er is weer vuur en vlam. Gierlenaar Geert De Kockere vertaalde Ans verhaal naar een kinderboek en illustratrice Tineke Van Hemeldonck bracht de draken tot leven in haar tekeningen. ‘Vuur en Vlam’ beklijft maar wordt nooit sentimenteel. Een prachtig boek dat kleuters op een serene manier leert dat niet alle zieke mensen beter worden. Een boodschap op maat over de breekbaarheid van het leven en de kracht van de hoop.

Uitgegeven bij Manteau - € 14,95

 


Groenten uit Balen – Walter Van Den Broeck

altTURNHOUT – Weet u niet wat te doen in de eindejaarsperiode: ga dan zeker eens langs de bioscoop. Daar draait nu ‘Groenten uit Balen’, de film van Frank Van Mechelen met Stany Crets en Evelien Bosmans in de hoofrollen. De Kempen boven dus! Naar aanleiding hiervan brengt De Bezige Bij Antwerpen een heruitgave van het toneelstuk van Walter Van Den Broeck op de markt. Hij schreef het in 1972, het jaar na de staking bij Vieille Montagne, de zinkfabriek in Balen. Het gezin van arbeider Jan Debruycker heeft het niet gemakkelijk. Zijn dochter Germaine is 18 en bezwangerd door haar vriend Luc. Telkens de kleine en grote drama’s in zijn leven hem te veel worden, schrijft Jan een brief aan de koning. Het stuk dat het sociale bewustzijn van de toeschouwer moest wakker maken, werd ontelbare keren opgevoerd en heeft intussen de status van klassieker verworven. Het antwoord op de eeuwige vraag wat er nu beter is; het boek of de film, houden we nog even in beraad.

Uitgegeven bij De Bezige Bij Antwerpen - € 19,95

 


De man die niet begraven wilde worden – Rachida Lamrabet

altANTWERPEN – Soms kijken we al eens over de grenzen van de Kempen heen, als het echt de moeite is. Dat is zeker het geval bij de nieuwe roman van Lamrabet. Die begint in het mortuarium. Moncif, een Vlaamse man van Marokkaanse origine, ligt onder een lijkentafel. Hij is iets van plan, maar de aanwezigheid van de nachtwaker noopt hem tot wachten. Intussen maakt hij de balans op van zijn leven. De vlucht uit Marokko, zijn jeugd in de Vlaamse grootstad en zijn huwelijk met Nora passeren de revue. Hij lijkt voorbestemd voor het geluk maar toch loopt alles mis. Hij is geen goede man, geen goede zoon, geen goede moslim én geen goede Vlaming. Wanneer zijn broer Hamid om het leven komt bij een verkeersongeval, pleegt hij een daad van verzet: het lijk redden van crematie, wat heiligschennis is voor moslims. Lamrabet tekent een meeslepend portret van een man die gebukt gaat onder een identiteitscrisis. In zijn poging om twee werelden te verzoenen, valt hij ten prooi aan fanatisme, onbegrip en gelatenheid. De man die niet begraven wilde worden is een uitstekend boek voor wie inzicht wil krijgen in de problemen van het multiculturele samenleven. Wie op het snijpunt staat van 2 tradities moet een keuze maken, zo blijkt. Gematigdheid en doorsnee worden niet geapprecieerd.

Uitgegeven bij De Bezige Bij Antwerpen - € 19,95

 


Niet lullen maar poetsen – Wim Stuyck

altGROBBENDONK –  ‘Ik doe het morrege, da ‘k het morrege zal doen, morrege, zeker voor de noen’ zong Belgian Asociality in de jaren 90. Het is sindsdien zowat mijn adagium geworden. Ik ben een eeuwige ‘procrastinaat’ en kan daar werkelijk niks aan doen. Het boek van Wim Stuyck zou daar verandering in moeten brengen, want behalve de in het oog springende titel is er ook nog een subtitel: de kunst van het zelfmanagement. Hoeveel mensen dromen van een topfunctie en hoeveel slagen in hun opzet? Met geluk heeft het allemaal niet veel te maken. Enkel hard werken en doorzetten, lonen de moeite. Stuyck begeleidt je met zijn boek in een proces naar meer zelfdiscipline. Wanneer ik het boek ga lezen? Morrege, zeker voor de noen.

Uitgegeven bij Thema - € 19,95

 

 

 

 

Share/Save/Bookmark

Print je mail !

 Wanneer je van ons een beves-tigingsmail krijgt dat je vrijkaarten hebt gewonnen, druk dan die mail af en neem hem mee naar de locatie waar de voor-stelling plaatsvindt.

Vermeld ook steeds je naam en adres in de mail wanneer je wil meedingen voor de vrijkaarten.

Het nieuwste nummer

 
De oudere nummers vind je in ons archief.
 

is de Kempense cultuurkrant. Een uitgave van Procart GVC. © Suiker 2009